حجاب سلامت اخلاق خانواده / وپیشگیری از بیماری های روحی پایگاه خبری، تحلیلی آفتاب ایلام

  امروز شمسی

  ارسال مطلب و خبر  ارسال مطلب و خبر   جستجو در سایت  جستجو در سایت   تماس با ما  تماس با ما   گالری عکس  گالری عکس   درباره ما  درباره ما   صفحه اول  صفحه اول  
  خبرهای برگزيده
افزایش کشف ۴ میلیاردی در حوزه کالای قاچاق در ایلام
"ژن برتر" در قطعی برق استان ایلام تاثیری ندارد
با قرص برنج خودکشی نکنید
لات هم مگر مجازی می‌شود؟
مدیریت توجیه ؟!!!
حجاب سپری در مقابل ناامنی بیمار دلان
حجاب سلامت اخلاق خانواده / وپیشگیری از بیماری های روحی
تاکید رسانه ها در بازخوانی دوران طلایی ، مهران سرافراز توسط مسولان ؛
‌ساعات کار ادارات استان ایلام تغییر کرد
ظفر بر دشمن امری محال بود / اگر زنان شجاع نبودند.
به بهانه ی ازادسازی مهران قهرمان ظفر بر دشمن امری محال بود / اگر زنان شجاع نبودند.
هزینه تسلیم به مراتب بیش از ایستادگی و فایده ایستادگی صدها برابر تسلیم است/مسئولان از تنبلی، اشرافی‌گری و تکبر با مردم اجتناب کنند
یاداشت| منظومه فکری امام خمینی (ره)
ایلام | قطعی مکرر آب در ماه رمضان شهروندان ایلامی را آزرده خاطر کرده است

  آخرين اخبار
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی


  وضعيت هوا


  ارسال خبر به ما : چاپ

گزارش : فرشته سنجیده
حجاب سلامت اخلاق خانواده / وپیشگیری از بیماری های روحی

آفتاب ایلام، حجاب حریم عفت و نجابت است و بعنوان یک عامل بازدارنده از ارتکاب به گناه معرفی می شود.خداوند در سوره نور زنان و مردان مومن را به رعایت حجاب امر می کند که مبادا عدم رعایت حجاب منجر به گناه از جانب زن و مرد گردد، در این سوره حتی به اهمیت حجاب و نگاه اشاره شده است، به بندگان مومنان و مومنات توصیه شده از نگاه ناروا بپرهیزند.

  
آفتاب ایلام، حجاب حریم عفت و نجابت است و بعنوان یک عامل بازدارنده از ارتکاب به گناه معرفی می شود.خداوند در سوره نور زنان و مردان مومن را به رعایت حجاب امر می کند که مبادا عدم رعایت حجاب منجر به گناه از جانب زن و مرد گردد، در این سوره حتی به اهمیت حجاب و نگاه اشاره شده است، به بندگان مومنان و مومنات توصیه شده از نگاه ناروا بپرهیزند.
رعایت حجاب برای زنان جامعه الزامی بوده و حدود آن نیز در دین مبین اسلام تعیین گردیده و عدم توجه به این فرمان الهی نیز گناه شمرده شده است.
حجاب سلامت اخلاقی خانواده و در بعدی گسترده امنیت جامعه را تامین و تضمین می کند، اسلام تنها دینی است که به اهمیت رعایت حجاب بخصوص برای زنان تاکید بسیار کرده است.
لذا با توجه به ماهیت خلقت زن و ظرافتی که در آفرینش این موجود به کار رفته حجاب برای اناث ضرورت می یابد، زن ستون نگهدارنده نظام خانواده و اجتماع است پس رعایت حجاب توسط زن برای پایداری نظام خانواده امری واجب است.
حجاب را باید تجویزی دانست که مایه حرمت زن و حفظ ارزش وی است، در اسلام زن بسیار گرامی و موجودی با ارزش والا معرفی شده و در مقابل نهادینه بودن خصیصه ای بنام غیرت در وجود مرد تقاضایی است که این عرضه گرانبها را می ستاید و به هر بها می خرد، اسلام دین مبارکی است که در راستای هدایت بشر به سمت فطرتی الهی این مهم را مبرهن یادآوری نموده است.
متاسفانه امروز فرهنگ نابابی بنام فرهنگ برهنگی که ریشه و اصالت ندارد با جذابیت ظاهری زنگ خطر را برای جوامع اسلامی به صدا در آورده، زرق و برق دنیای بی حجابی دم از مدرنیته ای می زند که پایانش سراب ویرانی و نابودی است.
فریب خوردگان این راه هیچ نمی دانند برای دیدن این شهر فرنگ باید بهایی به قیمت تمام ارزش های انسانی بپردازند،
فرهنگ حجاب در ایران قدمتی به تاریخ بشر دارد و تاریخ گواه این است، تصویرهایی که از تاریخ به یادگار مانده بیانگر ارزش حجاب و لباس در گذشته های دور است، با توجه به تنوع قومی و فرهنگی پوشش مردمان در مناطق مختلف متنوع بوده اما بلندی و پوشیدگی کامل ظاهر ویژگی مشترک لباس در هر شهر، فرهنگ و قوم بوده است، حتی در ایران زمانی زنان صورت خود را با پوششی بنام روبند از دید نامحرم پنهان می کردند، استفاده از این پوشش هنوز هم در شهرهای جنوبی به شکل نقاب مرسوم است.
در جمع پوشش ها، البسه کردی بهترین لباسی است که در کوران فرهنگ برهنگی هنوز هم ارزش اصالت و ارزش خود را از دست نداده و در میان قومش رونق دارد، لباس کردی با توجه به شکل ظاهری و تعدد تکه های پوشش دهنده بهترین حفاظ برای حجاب است.
این نوع لباس در حدی پوشیده و موجه است که با وجود آن حتی نیاز به استفاده از پوشش دومی به نام چادر نیست. قشنگ تر از شکل ظاهری آن وقار و ارزشی است که این لباس به مردمانش می بخشد.
انواع بسیاری از لباس ها در فرهنگ های مختلف ایرانی متاسفانه به سبب محیط شدن فرهنگ بیگانه غربی لای آلبوم صنایع دستی جا خوش کرده اند البته در تعدادی از شهرها برگزاری مراسم بهترین بهانه برای یاد کردن از فرهنگ دیرینه قوم و در بر کردن لباس های سنتی است در حالیکه این لباس ها به عنوان صنایع دستی از دید غربی هایی که ریشه خود را در منجلاب تجدد از دست داده اند، ارزشمند است.
حجاب فرهنگی ارزشمند و یکی از عواملی است که انسان را از سقوط به پرتگاه گناه باز می دارد به تعریفی دیگر حجاب نقطه آغاز بندگی و محترم شمردن فرمان پروردگار است، تجربه به اثبات رسانده که بی حجابی نتیجه ای جز نابودی و به یغما رفتن ارزش انسانی در بر ندارد.
حجاب به انسان بعنوان اشرف مخلوقات ارزش می بخشد و آن را در لوایش حفظ می کند، صد البته حجاب فقط منحصر به پوشانیدن جسم نیست، حجاب در کلام و رفتار نیز معنا می یابد، رعایت بسیاری از الگوهای رفتاری برای انسان ضروری است اما تاکید بر پوشش ظاهر به این دلیل است که با رعایت این حجاب انسان خود را ملزم به رعایت حجاب گفتاری و رفتاری نیز می کند و به همین راحتی جامعه از شر فساد و فحشا و تباهی نجات می یابد.
حجاب مساله ای است که علاوه بر مبلغان دینی روانشناسان نیز بر رعایت آن تاکید دارند، از دیدگاه روانشناسان حجاب بازدارنده بوده و انسان را از خطر ابتلا به بیماری های روحی می رهاند، حجاب ارزش قایل شدن نوع بشر برای یکدیگر است، با رعایت حجاب غرور، عفت، شرم و حیا و نجابت از خطر سقوط نجات می یابد.
تبلیغ، ترویج و یادآوری فرهنگ اصیل قومی در راستای امر به معروف و نهی از منکر و استحکام بخشی به فلسفه حجاب در جامعه امروز امری ضروری و مبرهن است همچنین تشویق به مطالعه و فراهم نمودن بستری برای اینکه نسل جوان و نوجوان خود به این درک برسند که رعایت حجاب به معنای دفاع از حرمت و حریم شخصی و ارزش قایل شدن برای خود و هم نوعانشان است، در توجه به مقوله حجاب و مهم شمردن این امر موثر خواهد بود.


مریم جهانبخشی عضو شورای شهر اسلامی ایلام با اشاره به اینکه
اهمیت حجاب و پوشش اسلامی به اندازه ایست که خداوند در سوره های مختلف قرآن از حجاب بعنوان یک ضرورت یاد کرده است گفت :
 حجاب  وسیله ای  برای محافظت از بیماری های جسمی و روانی است واز آنجاییکه بخش عظیمی از نیروی انسانی یک جامعه که می تواند به رشد و توسعه جامعه کمک کنند زنان هستند و می توانند در ابعاد مختلف فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی و سیاسی نقش آفرینی کنند.
جهانبخشی افزود  :اسلام با طرح پوشش و حجاب در حقیقت راه را برای حضور زنان در اجتماع بصورتی سالم و سازنده هموار کرده است.وجود حجاب خود بهترین و محکم ترین دلیل حضور سالم زن در اجتماع است.
وی اظهار داشت : حجاب صحیح عامل مؤثری در تقویت بنیان های خانواده و استحکام پیوند خانوادگی و تقویت استواری اجتماع می شود.البته این موضوع را نباید فراموش کرد که حجاب را نباید فقط مختص به پوشش دانست بلکه همه ی ما باید بکوشیم که علاوه بر حفظ حجاب پوششی خود،حجاب نگاه و حجاب بیان نیز داشته باشیم
وی ادامه داد :   رعایت این حجاب ها در کنار هم برای رشد و تعالی جامعه ی اسلامی و جلوگیری از فسادگستری و بروز ناهنجاری ها در اجتماع لازم خواهند بود.


وحیده یزدانی مداح اهل بیت با بیان اینکه امنیت بخش بودن حجاب و ایجاد آرامش درونی مهم ترین موضوعی است که همه مردم در سرلوحه کارهای خویش داشته باشند افزود :  خداوند متعال در سوره نور آیه 31 خطاب به زنان مۆمن می فرماید كه وظیفه دارند زینت هایی را كه معمولا پنهان است، در نزد نامحرمان بپوشانند.
وی ادامه داد : قرآن تمام زنان مومنه را  به نحوه صحیح پوشش دستور می‎دهد،
که حد شرعی  باید رعایت شود. حتی
 خداوند متعال  به منظور حفظ عفت جامعه، حتی زنان مسلمان را از نمایان کردن بدن خود بر زنان غیر مۆمن نهی می‌‎کند.

 شماره خبر : 253    مشاهده : 30    انتشار : 1397/4/17        آرشيو گزارش         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

www.aftabilam.ir

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری ، تحلیلی آفتاب ایلام است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. صاحب امتیاز و مدیرمسئول: رضا میرزاد

طراحی سایت : اصفهان هاست